Drobečková navigace

Úvod > Akce v MZ > Jedinečná terénní exkurze po hradu Veliš

Jedinečná terénní exkurze po hradu VelišDatum konání:
9.4.2022

Milí přátelé a příznivci regionální historie,

vrch Veliš nejspíše někdy navštívil každý z vás. Ovšem málokdo si už dokáže představit, jak to na Veliši vypadalo před jeho zničením kamenolomem. Kde přesně stával hradní palác s velkou věží, kde byla legendární hradní studna, nebo kde se rozkládala mohutná dělostřelecká bašta u první brány. Někteří možná znají dobová vyobrazení hradu, už si ale nejsou tak docela jisti, jak jsou tyto kresby vlastně orientovány a z jaké že světové strany se na rekonstrukci hradu vlastně dívají.

Tohle všechno se změní již tuto sobotu 9. dubna 2022, kdy nás po Veliši osobně provede přední český kastelolog Ing. Tomáš Tomíček, který se věnuje výzkumu hradu Veliše dlouhou řádku let a který má na svém kontě např. rozsáhlý stavebně-historický průzkum hradu Kumburku či hradu Pecka. Terénní exkurze po hradu Veliši, na kterou vás tímto co nejsrdečněji zveme, bude skutečně jedinečná! Zcela záměrně jsme se s Tomášem Tomíčkem domluvili na termínu počátkem dubna, kdy ještě nebují zelená vegetace, ale počasí je již vlídnější, abychom mohli společně slézt příkré svahy, prodrat se vegetací na obtížně dostupná místa, prohlédnout si všechny zachovalé zbytky hradních zdí, a především se od tohoto největšího znalce hradu Veliše dozvědět, jakých hradních budov jsou tyto fragmenty vlastně pozůstatkem. Představeny budou i dobová vyobrazení a rekonstrukce hradu Veliše s vysvětlujícím komentářem.

Chcete-li se o původní podobě hradu Veliše i jeho dochovaných zbytcích dozvědět víc, nenechte si tuto ojedinělou příležitost utéct. Terénní exkurze, jejíž účast přirozeně podniká každý sám na vlastní nebezpečí, začne tuto sobotu 9. dubna 2022 v 9:30 hod. pod vrcholem Veliše o vodojemu nad Podhradím. Účast je zcela zdarma, jen si prosím vezměte vhodný oděv a pořádnou terénní obuv. Těšíme se na setkání s vámi!

S přátelským pozdravem za Jičínskou besedu

Pavel Kracík

www.jicinskabeseda.cz

https://www.facebook.com/jicinskabeseda