Drobečková navigace

Úvod > Bukvice

Bukvice

znak BukviceObec Bukvice s místní částí Křelinou se nachází v Královéhradeckém kraji, pod poutní kaplí Loretou, jihozápadně od Jičína. Vesnička je zasazena do malebného prostředí Jičínské pahorkatiny v těsném sousedství Českého ráje.

O jejím stáří svědčí nejen dochované písemné záznamy, ale i její název - Bukvice (původně Bukovice), je odvozen od plodů buků, kterých v těchto končinách byly v dávných dobách plné lesy. Další podrobnosti z historie zde.

Ves sama se rozkládá podél okresní silnice Jičín - Libáň. Jádro obce se nachází kolem nynějšího rybníčka s paprsky podle cest směrem k Veliši, Střevači a severovýchodně směrem ke Křelině. Obce s názvem Bukvice jsou v Čechách pouze dvě. Naše Bukvice a Bukvice poblíž Trhových Svin.

Bukvice Křelina

Galerie na špejcharuV obci se také nachází vyhlášená Galerie na Špejcharu. Od otevření galerie ji navštívilo dle statistiky majitele Jiřího Qida Valtera téměř 4 000 návštěvníků. Čtyřtisící návštěvník (na první vernisáži v roce 2012) bude vyhlášen a odměněn obrázkem od Jiřího, jak má ve zvyku.

Pro Bukvici kromě malované kroniky namaloval Pamětní listy, pozvánky, pomáhá při kulturních akcích. Velkou jeho zásluhou je propagace obce Bukvice a Křeliny v tisku a v rozhlase. Díky Jiřímu se Bukvice dostala do povědomí nejen blízkého, ale i vzdáleného okolí.