Drobečková navigace

Úvod > Vršce

Vršce

Obec Vršce se rozkládá v jižní části okresu Jičín v úžlabí otevřeném od severu k jihu po obou stranách silnice II. třídy 280 Mladá Boleslav – Kopidlno – Nový Bydžov a III. třídy od Jičína – Labouň – Vršce. Vršce - pohled na obecOd města s rozšířenou kompetencí (Jičín) je vzdálena 14 km, od města s pověřenou působností 5 km východně. Nadmořská výška zastavěné části obce je 261 m, nejvyšší místa katastru 304 m na severu a 320 m na východě. Rozloha území je 642 ha, z toho 170 ha lesů. K 1.1.2012 měla obec 238 trvale hlášených obyvatel v 55 rodinných domech a 6 bytových. Chalup a chat přechodně obsazených je 28, neobyvatelných domků 9.

Vršce byly staroslovanskou rodovou obcí, latinsky Wrschecium – jméno pravděpodobně dostaly od vršitého okolí, do kterého jsou ze 3 stran zasazeny. Rod zde usazený sousedé nazývali Vršici.

 

Vršce

 

První písemná zmínka o obci je z roku 1247, kdy byla lénem křížovníků řádu německého, od 17. století náležela k panství Schliků z Jičíněvse. Podle archeologických výzkumů bylo však území jižně od obce a v cihelně osídleno již v 7.-9. století. Svědčí o tom řada (asi 50) mohylníků na západ od obce i hradiště zvané Češovské valy východně od obce, které svým západním valem náleží do katastru Vršků. Pod ním je pahorek nazývaný místními Křesťanec, na němž prý Jan Žižka v r.1423 po vítězství nad Čeňkem z Wartenberka u Velíše a po rozboření hradu Kozojedského pochoval své padlé bojovníky. Mohylníky jsou ze tří nejrozsáhlejších v severovýchodních Čechách, navržený k zápisu nemovitých památek.